YÜKLEME RAMPASI

Yükleme rampaları çok yoğun giriş çıkış ve mal sevkiyatı yapılan alanlarda maksimum verimlilik sağlarlar.

Standart bir yükleme rampası 2 ana kısımdan oluşur. Bunlardan birinci ana platform ikincisi lip tir. Ana platform standart ölçüleri 200x250 cm olup depo yüksekliği, araç genişliği vb. değişkenlere göre farklı ebatlarda tercih edilebilir. Sıradışı araç ve depo yükseklikleri için özel üretim rampalar tercih edilmelidir. Rampa; hidrolik bir pompa, valfler ve platforma hareket veren biri büyük biri küçük iki pistondan ibarettir. Büyük piston ana platformu, küçük piston ise lipi hareket ettirir. Valfler bu pistonların hareket sıralamalarını kontrol etmektedir. Bu basit ama iyi tasarlanmış sistem sayesinde tek tuşla rampanın tüm fonksiyonlarını kontrol edebilmek mümkündür. Hidrolik ünite tamamen rampa pozisyonunu değiştirebilmek için kullanılmaktadır. Kendi ağırlığı dışında yük kaldırmak için kullanılamaz.

Standar bir yükleme rampasının statik taşıma kapasitesi 6 ton, dinamik yük kapasitesi ise 9 tondur. Bunun üzerindeki yükler için özel tip rampalar tasarlanmaktadır. 

Elektrik kesintisi durumunda rampanın istem dışı inerek kazalara mahal vermemesi için yağ akışını engelleyen emniyet valfi kullanılmaktadır. 

Yükleme boşaltma çalışmaları yapılırken genelde transpalet, forklift ve elektrikli transpalet gibi tekerlekli taşıma araçları kullanılmaktadır. Bu araçlar ile yükleme boşaltma yaparken depo yüksekliği ile araç yüksekliği arasındaki farklılıktan kaynaklanan bir eğim oluşmaktadır. Bu eğim her araç için kataloglarında belirtilmekle beraber, forklift için %16 iken elektrikli tanspalet için genelde %5 olarak verilmektedir. Bu eğim değerleri ve araç yükseklikleri değerlendirildiğinde en uygun rampa yüksekliği 120 - 130 cm arasında tercih edilmektedir. Bu referans değer için -35cm, +35 cm çalışma aralığı ile 85 cm yüksekliği ile 155 cm yüksekliği arasında bir yüksekliğe sahip her araca yükleme yapılabilmektedir. Eğer araç yükseklikleriniz farklı bir aralıkta ise bu bilgiler ışığında rampa ölçülerine karar verilmelidir.